İsmet Kaptan Mah. Sezer Doğan Sok. Konak / İzmir
tr

Vasiyetname Nedir?

02.01.2020
1.365

Vasiyet yazan kişinin, son istek ve arzularının içinde olduğu belgeye denilmektedir. Kişinin öldükten sonra kendi isteği ile kendi mallarını paylaştığını belirten belge olarak adlandırılmaktadır. Vasiyetname, ölmeden kişinin istediği herhangi bir zamanda resmi kuruma onaylatmak şartı ile içerisine son isteklerini ve arzularını yazdığı, miras ile kime ne bıraktığını ve ne yapmak istediğini anlatan yazılı ve ya sözlü beyanın adı olarak geçmektedir. Vasiyet edecek kişinin ölmeden önce haklarını daha doğrusu miraslarını, yapılmasını istediklerini, arzularını anlatan yazılı ve ya sözlü beyanların tamamı vasiyetname olarak adlandırılmaktadır. Bunun için bireyin ölmeden resmi olarak bu tescil ettirmesi gerekmektedir. Peki, Vasiyetname Nedir?

Vasiyetname Çeşitleri Nelerdir?

Vasiyetname çeşitleri Türk Medeni Kanuna göre üç çeşit olmaktadır.

Bunlar;

  • Yazılı vasiyetname,
  • Sözlü vasiyetname,
  • Resmi vasiyetname olmaktadır.

Vasiyetname çeşitleri nelerdir? Sorusunun cevabı çok açık bir şekilde belirlenmiştir. Bu üç vasiyetnamenin kişinin yaşam şartları ve tercihine göre belirlemesi kendi hür iradesi ile gerçekleşmektedir. Her vasiyetname kendi içinde zorunlukları bulundurmaktadır.

Resmi Vasiyetname Nedir?

Yasa olarak resmi senet anlamına gelmektedir. Buna bağlı olarak resmi vasiyetname içerik anlamında kanıt oluşturmaktadır. Resmi vasiyetname edecek kişinin ayırt etme gücüne sahip olması ve aynı zamanda 15 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir. Diğer vasiyetnameler arasında en güçlü olanı resmi vasiyetname olmaktadır. Resmi kuruluşlar yardımı ile vasiyet eden kişi vasiyetnamesini kendi isteklerinin dışında oluşmasını engellemiş olmaktadır.

Sözlü Vasiyetname Nedir?

Her zaman yapılmayan vasiyetname olarak bilinmektedir. Genel olarak istisnai durumlar karşısında hazırlanan vasiyetname türü olarak da bilinen bu vasiyetname, çok fazla tercih edilmemektedir..Sözlü vasiyetname yapabilmek için resmi veya yazılı vasiyetname yapamıyor olmak gerekmektedir. Yakın ölüm tehlikesi, ulaşımın olmaması ve kesilmesi veya olağanüstü durumlar yani savaş gibi durumların oluşması sözlü vasiyetin gerçekleşmesini sağlayabilmektedir.

Yazılı Vasiyetname Nedir?

Yazıldığı tarihin belirtildiği, kişinin kendi el yazısı ve imzasının olduğu vasiyetname çeşidi olmaktadır. Vasiyet hazırlayan kişinin tek başına hazırlayabileceği bir vasiyetname çeşidi olmaktadır. Önemli olan kişinin imzasının ve kendi el yazısının olması yanında düzenlendiği tarihinin açıkça gösterilmesi gerekmektedir. Vasiyetnamenin, düzenlendiği tarih belirtilmelidir. Tarihin olması kişinin yazıldığı tarihte akıl sağlığının yerinde olup olmadığının ölçüsü olmaktadır.

Vasiyetname Özellikleri Nasıl Olmalıdır?

Vasiyetnamesi için herhangi bir vasiyetname çeşidini seçen bireyin kendi hür iradesi ile yaptığı beyanlar, bıraktığı miraslar için yeterli olmakta ve lehine sonuçlanan durumlarda diğer kişilerin itirazına gerek yoktur. Kişi kendi tercihlerini yaptığı vasiyetname için tek taraflı yapması ve vasiyet bırakan için vasiyetini ölene kadar değiştirebilme imkanı verebilmektedir. Doğru bir vasiyetname oluşturulabilmesi için sıralanmış olan özelliklerin yerine getirilmesi gerekmektedir.

Vasiyet Yapabilmek İçin Geçerli Şartlar Nelerdir?

Vasiyetname, miras bırakan kişiye sıkı sıkıya bağlı olan bir hak olarak tanımlanmaktadır. Ölmeden önce yapılan istek ve arzuların, bırakılan mirasın kime ne kadar bırakıldığı ve ne yapılmak istendiğini anlatan beyanların adı olan vasiyetname için gerekli şartların yerine gelmesi gerekmektedir.Kişi için bir vasiyet yapabilmek bazı şartlara ve niteliğe sahip olması gerekmektedir. Bunlar;

  • Ayırt etme gücüne sahip olabilmek,
  • 15 yaşını doldurmuş olmak gerekmektedir.

Vasiyet yazacak kişinin akla uygun bir şekilde davranma yeteneğinin var olması, ayırt etme gücünün de varlığının olması anlamına gelmektedir. Bu özellikle ile birlikte vasiyet edece kişinin ayırt etme gücüne sahip olması gerekmekte ve 15 yaş sınırını da doldurması kanun gereği vasiyet etme eylemini oluşturmasını sağlamaktadır.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Ayrıntılı bilgi almak için bizi arayabilirsiniz: 0505 949 36 27