İsmet Kaptan Mah. Sezer Doğan Sok. Konak / İzmir
tr

Davalar ve Avukatlara Noterden Verilen Vekâletname

26.02.2020
1.195

Her türlü dava söz konusu olduğunda kişiler kendilerini savunmak için nasıl bir yol izlemeleri gerektiğine dair internetten davalar ve avukatlara noterden verilen vekâletname ile ilgili araştırmalar yapmaktalar. Bunu yapmalarının nedeni ise bu süreçte daha sağlıklı yol izleyebilmektir. Davalı olan veya davacı olan kişi vekâlet ne anlama gelir? avukata vekâlet nasıl verilebilir? vb sorulara çözüm aramaya başlamaktadır. Ciddi bir konu olduğundan titizlikle hareket edilmelidir.

Vekâletname Nedir?

Vekâletname bir insanın başka bir insan onun adına hareket edebilsin diye yazılı ve kurallara uygun bir şekilde o kişiyi yetkilendirmesidir. İnsanlar genellikle bir dava söz konusu olduğunda avukat tutmakta ve davalarda avukat daha bilgi ve yetki sahibi olduğu için avukata vekâlet vermektedir.

Bu vekâlet verme işinin belli bir prosedürü bulunmaktadır. Bununla birlikte vekâleti veren kişi ne kadar süre avukatın kendi adına yetkiye sahip olmasını istiyorsa bunu belirleyebilmektedir. Bununla birlikte verilen vekâletin hangi konuyla alakalı olduğu da belirtilebilir.

Bu olmayıp genel bir vekâlet çıkarmak yani vekâleti sınırlandırmamak da söz konusu olabilmektedir. Kişi bu vekâleti çıkartmak için öncelikli olarak bir avukat tutmalıdır. Daha sonra tutmuş olduğu avukatla karşılıklı sözleşme imzalanmalıdır. Bu sözleşmeden sonra ancak vekâlet vermek söz konusu olabilmektedir.

Vekâlet Çeşitleri

Toplamda iki adet vekâlet çeşidi vardır.

  • Şahsi vekâlet
  • Avukat vekâleti

Genellikle ülkemizde avukat vekâleti kullanılmaktadır. Eğer avukat vekâleti yurt içinde çıkartılacaksa bu işlem noter aracılığıyla yapılmalıdır. Bununla birlikte eğer yurtdışından bir vatandaş vekâlet çıkarmak istiyor ise bunu konsolosluk aracılığıyla yapmalıdır. Konsoloslukta çıkartılacak olan vekâlet noterde çıkartılan vekâlet ile aynı değeri taşımaktadır.

Vekâlet Nasıl Verilir

Vekâlet vermek için ilk olarak vekâlet verecek olan kişinin ve vekâlet verilecek olan avukatın birlikte notere gitmesi gerekmektedir. Noter vekâlet verecek olan kişinin ve avukatın bilgilerini ve kimliklerini alır. Daha sonra vekâlet verecek olan kişiye hangi konularda vekâlet vermek istediği sorulmaktadır. Daha sonra hazırlanan sözleşme iki tarafa da

ETİKETLER: , ,
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Ayrıntılı bilgi almak için bizi arayabilirsiniz: 0505 949 36 27