İsmet Kaptan Mah. Sezer Doğan Sok. Konak / İzmir
tr

Üvey Kardeşten Miras Kalır mı?

30.12.2019
22.095

Hukuk ve hukuki işlemler tarihsel dönem içerisinde daima var olan ve ilgili dönemlerde farklı yüz ve şekiller ile ortaya çıkan hayati değerdeki önemli bir kavram olmaktadır. Nitekim hukuk kavramı yani adalet için insanlar uzun dönemler boyunca mücadele etmişlerdir. Nitekim bu mücadele kimi zaman insanların kendi aralarında yaptıkları mücadeleler olurken kimi zamanda bir başka topluluğa karşı bu mücadeleye girmişlerdir. Neticede ana çerçeve hep bir adalet arayışı olarak kendisini göstermiştir. Buna göre adalet çerçevesinde toplumlar bir arada yaşamaya başlamışlar ve ortak irade ile hareket etmişlerdir. Bu kapsamda daha derin bakıldığında ise toplumların bir arada olması ile de bir insanlık medeniyetinin hayat bulmasına ortam sağlamıştır. Adalet ortamının sağlanması bireysellik boyutundan uzaklaşıp nitekim toplum boyutuna ulaşıldığı zaman bir anlam bulmuştur ve nitekim dönemler boyunca oluşan sistemler ile de bir hukuk çerçevesi ortaya çıkmıştır. Hukuk ise ortak iradenin yansıması ile var olmuş ve bir sistem dahilinde hareket etmiştir. Buna göre bakıldığında ise hukuk kavramı ilgili dönemin yönetim sistemleri ile gelişim göstermiştir. Bu kapsamda günümüzde var olan demokrasi sistemi ile de hukuk en modern anlamına ulaşmıştır. Nitekim demokrasi bir eşitlik sistemi olmaktadır ve bu durum hukuki olarak da kendisini göstermiştir. Eşitlik düzleminde hareket edildiğinde hukuki olarak ortaya çıkan en önemli dallardan birisi de miras hukuku olmaktadır. Buna göre miras hukuku ile hemen herkes en az bir kere içli dışlı olmuştur ya da olacaktır. Buna göre miras hukuku alanında birçok önemli soru insanların aklını kurcalar. Bunlardan bir tanesi de üvey kardeşten miras kalır mı? sorusu olmaktadır.

Miras Hukuku Nedir?

Miras hukuku yaşamını kaybeden ya da ortadan kaybolan kişinin mal varlığının geride kalan yakınlarına ne denli ve nasıl şekilde verileceğini belirleyen ve hüküm veren hukuk dalı olmaktadır. Nitekim iki çeşit mirasçı vardır. Bunlar:

 • Yasal mirasçı
 • Atanmış mirasçı

Olarak kabul edilir. Her ikisinin de kapsamı oldukça derin olmaktadır.

Yasal Mirasçı Nedir?

Yasal mirasçı ölen ya da kaybolan kişinin miras bıraktığı kan soyu, altsoyu ve sağ kalan eş olmaktadır.

Atanmış Mirasçı Nedir?

Atanmış mirasçı ise ölen kişinin ölmeden evvel yaptığı hukuki tasarruf ya da tasarruflar neticesinde mal varlığının bir kısmını ya da hepsini belirlir bir kişeye bırakma iradesini göstermesidir. Buna göre atanma işlemi ölmeden evvel yapılan bir işlemdir.

Mirasçı Türleri Nelerdir?

Miras hukuku oldukça kapsamlı ve derin bir hukuk alanı olmaktadır. Nitekim miras sistemi de özellikle diğer hukuk dalları ile alakalı olan ve çoğu zaman iç içe geçmiş olan bir hukuk dalı olmaktadır. Miras hukukunda miras 3 farklı şekilde dağıtılır. Buna göre bunlar;

 • Birinci derece zümre
 • İkinci derece zümre
 • Üçüncü derece zümre

Olarak bilinir. Birinci dereceden olanlar miras bırakanın hemen altsoyu olmaktadır. Bunlar çocuklar, torunlar ve bunlardan doğanların tamamı olmaktadır. İkinci dereceden mirasçılar ise miras bırakanın ana ve babası olmaktadır. Üçüncü dereceden mirasçılar ise miras bırakanın büyük anne ve büyük babası olmaktadır.

Miras Paylaşımı Nasıl Olur?

Miras sahibinin eşi sağ ise mirastan 4’te 1 oranında pay alır. Malın geriye kalan kısmı ise altsoyun tamamına verilir. Miras bırakan ölmeden evvel boşandı ise sağ kalan eş miras alamaz ve miras altsoyun tamamına verilir. Eğer ki ilgili kişinin anne ve babası hayatta ise ilgili eş ile anne baba mirası bölüşür.

Üvey Kardeşten Miras

Bu konuda ise miras hukukunda hüküm kesin olmaktadır. Nitekim aynı anne ve babaya ait olmayan ya da herhangi birisi ortak olmayan üvey kardeşe bir diğer üvey kardeşten miras düşmez.

Ziyaretçi Yorumları - 1 YORUM
 1. Fatma feyza Çelimsiz dedi ki:

  Babanın beş çocuğu var.Biri bir kadından dördü diğer kadından. f
  Baba ölmüş.
  Dört Üvey kardeşin üçünün çocuğu yok.Sadece birinin çocuğu var.
  Diğer hn.dan olan kardeş vefat ediyor.Çocukları var.
  Bu durumda çocuksuz kardeşlerden biri vefat edince miras diğer ölmüş üvey kardeşin çocuklarına kalır mı?
  Teşekkürler

Ayrıntılı bilgi almak için bizi arayabilirsiniz: 0505 949 36 27