İsmet Kaptan Mah. Sezer Doğan Sok. Konak / İzmir
tr

Hukuki Davalarda Avukatın Rolü

28.01.2020
1.929

Hukuk alanında başarılı bir sonuç alma aşamasında hukuki davalarda avukatın rolü devreye girmektedir. Kaliteli ve profesyonel bir avukattan edinim sağlamak, süreç ve sonuç varyasyonunda önemli değişimlere sebep olmaktadır.

Adli işlemlerin basamaklarını bilmek, hangi işlemin hangi aşamada gerçekleşeceğine dair bilgisi olmak hukukun işleyişinde büyük bir rol oynamaktadır. Avukat rolü önemli bir misyondur. Adliyeden her türlü bilgi ve belgeyi talep etme hakkı bulunan avukatlar, sistemsel anlamda da bilgi sahibidir. Bu durum sonuca ulaşmayı doğru ve hızlı bir hale sokacaktır.

Avukattan Bilgi Edinme

Hukuk belirli bir kural ve prosedür döngüsüne uygun olarak işleyen resmi bir daldır. Avukatlar da hukuk normlarına uygun olarak hareket etmeye yetkili olan kişilerdir. Birey, toplum ve resmi kurumlarla olan uyuşmazlıklarda net bilgiler, en yeni prosedür ve kanunlar avukatlardan en bilimsel şekilde edinilmektedir. Bu sebeple yaşanılan tüm vukularla ilgili avukattan bilgi edinmek önem taşımaktadır. Ülkemizde avukatlık özel itibar gerektiren bir meslekken adaleti sağlama konusunda da son derece değerlidir. Yaşanılan sorunun avukata en doğru şekliyle anlatılması hem süreci hızlandıracak hemde sonucun olumlu olarak neticelenmesini sağlayacaktır.

Hukuki Sorunların Çözümü

Kişilerin devlet daireleriyle, bireylerle ve toplumdaki cümrelerle yaşamış oldukları maddi ya da idari her türlü konuda avukatların sorun çözme niteliği bulunur. Yaşanılan konuya özgü bir avukatla görüşme yapılmalı ve bu anlamda avukat yetkilerini kullanabilmelidir.

Avukatların Hukuki Yük Ve Sorumlulukları

Ülkemizde avukatlık branşları;

 • Aile ve boşanma,
 • Ticaret,
 • İş ve İşçi,
 • Arabuluculuk,
 • Bilişim,
 • İcra ve İflas,
 • Yabancılar,
 • Miras

Hukuku gibi branşlarla kategorilere ayrılmıştır. Sizin yaşadığınız problem veya soruna uygun olan avukatlık branş kategorisinden seçebileceğiniz bir avukat, size resmi kurallar kapsamında hizmet sunmaktadır. Avukatlıkta kişilerin yaşadığı konuya yönelik bilgi aktarımı yapılmaktadır.

Ancak ülkemizde hukuk dallarında yasalarca sürekli olarak değişimler yapılıyor. Yasa ve mercilerde yaşanılan değişimler kişilerin kendi başlarına bu sürece uyamamaları, başka bir deyişle kendi haklarını kendilerinin savunması durumunu ortadan kaldırıyor. Durumun böyle olması avukatların sorumluluk almasına sebep oluyor.

Avukatlık Nedir? Ne Değildir?

Ülkemizde avukatların uymaları gereken kuralları;

 • Kanun ve hukuk kurallarına bağlı olmak,
 • Sorun ve problemleri hukukun üstünlüğü anlayışıyla çözmek,
 • Her ne sebeple olursa olsun illegal yönlendirmeler yapmamak,
 • Konunun tüm boyutlarını müvekkili ile paylaşmak olarak özetleyebilmekteyiz. Avukatlar hukuk kuralları kapsamında bireyler için savunma hazırlar. Bazı avukatlar konularda savunmalarını en can alıcı noktalara değinerek yapmakta iken aslına bakıldığında avukatlığın yalnızca madden ve fiziken yapılması da avukatın görevini tamamlamış olması için yeterli olmaktadır.

Avukat Edinmeye Neden İhtiyaç Duyulur?

Mahkemelere başvuru yaparak bir dava açmak için öncelikle mahkemeye dilekçe yazmak gerekir. Ancak bir dilekçenin mahkeme bakımından ele alınır olabilmesi için kurallara uygun olarak yazılması şarttır.

Son dönemde her ne kadar internetten kanunlar bulunarak dilekçe yazılıyor olsa da bu dilekçeler bir avukatın yazdığı dilekçe ile eşdeğer değildir. Avukat, kural ve kaideleri bilerek dilekçeyi hazırlamakta, dilekçede mahkeme için önemsiz olan hiçbir ayrıntıya yer vermemektedir. Ayrıca avukat bu dava dilekçesini hazırlarken, konunun yasal tüm basamaklarını inceleyecek, sonuca varma konusunda edinim sağlayacak olan dava dilekçesini hazırlayacaktır.

Hukuki Süreci Hızlandırma

Ülkemizde adli bakımdan bir süreç sıkıntısı söz konusudur. Bu durum mağduriyete uğrayan kişilerin haklarında sorunlar oluşmasına sebep olmaktadır. Bu sorunları en aza indirgeme konusunda ve süreci hızlandırmada avukatlık misyonu son derece önemlidir.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Ayrıntılı bilgi almak için bizi arayabilirsiniz: 0505 949 36 27