İsmet Kaptan Mah. Sezer Doğan Sok. Konak / İzmir
tr

Aile Hukuku Mevzuatı Nedir?

16.12.2019
2.499

Aile hukuku, tamda adından belli olduğu gibi tamamen aile içerisinde oluşabilecek problemlerde devreye giren bir mekanizma olarak adlandırılmaktadır. Medeni hukuk kapsamı içerisinde olan ve aile içi tüm sorunları ele alan hatta bunu çözüme ulaştıran bir mevzuattır. Peki, aile hukuku mevzuatı nedir?

Aile Hukuku’na Dair

Evli veya evlilik dışında oluşan yaşamlar konusunda oluşabilecek tüm sorunları kapsamaktadır.

Mevzuat içerisine;

  • Nişanlanma,
  • Evlilik,
  • Mal Edinme,
  • Evlat Edinme,
  • Velayet,
  • Boşanma,

Gibi konuları kapsamaktadır.

Aile Hukuku, bu gibi sorunlara aile hukuku çerçevesinde bakılarak sonuçlanmasını sağlamaktadır. Türk hukuku mevzuatında yasal olmayan evlilikler için herhangi bir müdahale bulunmamaktadır. Ancak bu tarz ilişkiler doğan çocukların bağlamında oluşan sorunlarda aile hukuku devreye girmektedir.

Bu tarz ilişkilerde doğan tüm çocuklar evlilik yasal olup olmaması halinde eşit haklara sahiptirler. İç hukuk kapsamında aile içerisinde şiddetli olaylar, çocuk kaçırmalar ve hatta suni döllenme gibi kadın ve çocuk hakları üzerine kurulu mevzuatlar bulunmaktadır. Bu konuda ki tüm düzenlemeler güncel olarak yapılmaktadır.

Yukarıda sayılan tüm sorunlar tamamen aile hukukunda çözülmektedir. Ayrıca bunlar dışında da psikiyatristlerden de yardım alınmaktadır. Aile mahkemelerinde özellikle atanacak olan hekimlerin bile artık evli olup olmaması önem arz etmektedir.

Türk Medeni Kanunu Aile Hukuku çerçevesinde tüm sorunlar sıralı bir şekilde yer almaktadır. Tüm sorunlar gelenek, görenek, örf ve adetlerin önemi baz alınarak çözülmektedir.Aile Hukuku Mevzuatı Nedir?

Aile Hukuku Nedir?

Aslında en genel anlamıyla tamamen evlilik durumlarını ifade etmektedir. Nişanlanmadan başlayan bu sürecin evliliğe kadar uzanması durumudur. Böylelikle oluşabilecek tüm sorunları içerisine alan aile hukuku mevzuatı devreye girmektedir. Eşlerin birbirleri arasında ki uzaklığı, çocuk ve kadın haklarını hatta velayet durumlarına kadar tüm sorunlar aile hukuku mahkemelerinden çözümlenmektedir.

Aile hukukunda yapılabilecek tüm uygulamalardan aile hukuku sorumludur ve tüm yapılandırmalar önem arz etmektedir. Tüm sorunlar dâhilinde yasal olarak gerekli anlarda gerekli cezalar da verilmektedir. Medeni kanunun belirlemiş olduğu cezalar hükmünde sorunlarda değerlendirilmektedir.

Düzeninin korunması adına yapılan tüm uygulamalar aile hukukunda çözümlenmektedir. Aile kavramının nasıl olması gerektiğini ve oluşabilecek herhangi sorunla nasıl baş edebileceğine kadar tüm mevzuatı aile hukukundan öğrenebilirsiniz. Oluşabilecek herhangi sorunlara örnek verecek olursak;

  • Boşanma davalarında suç olayı daima önemlidir,
  • Boşanma anlarında çocuk olması halinde velayet durumlarının kime verileceği ve görme hakkı konularının değerlendirilmesi,
  • Çocuk ile boşanmış eşler arasında verilecek nafakanın belirlenmesi ve belirli bir karara bağlanması durumunda aile hukuku çözümlenmektedir.

Aile Hukuku Mevzuatı Değerlendirmesi

Aile demek toplumun en küçük yapı taşı demektir. Bu birliğin korunması demek huzurlu güvenli bir toplum demektir. Mutlu yuva ile büyüyen çocuklar daima geleceğe daha parlak bakmaktadır. Kendi ayakları üzerinde durma konusunda minimum zorluğu yaşamaktadırlar. Bu yüzden aile içi sorunları tamamen ortadan kaldıramayız ancak bu konuda tüm gayreti gösterebiliriz.

Türk toplumunda ki giderek artış gösteren boşanma konuları sadece eşleri değil beraberinde çoğu yakını da etkilemektedir. İşte aile hukuku mevzuatının en büyük önemi bu nokta da ortaya çıkmaktadır.

Yasal olarak mevzuata dökülmeyen birçok sorunu da kendi içerisinde insanların minimum hasarla çözümlemesi gerekmektedir. Ayrıca böyle sorunlarda uzman bir psikiyatristlerden yardım almak çok doğal bir yöntemdir. Kalıcı hasarları engellemek adına bu konuda kesinlikle önem verilmelidir.Aile Hukuku Mevzuatı

Aile Hukuku

1982 yılı ile anayasada aile kavramı ortaya çıkmıştır. Önceden sorun teşkil etmeyen ancak zaman içerisinde büyüyerek bir sorun haline gelebilecek tüm sorunları aile hukuku mevzuatı güvencesi ile rahatlıkla çözümleyebilirsiniz.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Ayrıntılı bilgi almak için bizi arayabilirsiniz: 0505 949 36 27