İsmet Kaptan Mah. Sezer Doğan Sok. Konak / İzmir
tr

Aidat Borcunu Ödemeyen Kiracı Hakkında Ne Yapılabilir?

10.03.2020
266

Çoğu ev sahibinin yaşamış olduğu sıkıntılardan bir tanesi aidat borucunu ödemeyen kiracı hakkında ne yapılabilir? sorusunun cevabıdır. Aidat borcunu bile bile ödemeyen kiracı hakkında ev sahibi olarak hukuki işlem yapabilme imkanınız bulunuyor. Kiracı ve diğer kişiler yaşamış olduğu apartmandaki kurallara uymak ve üzerine düşen aidat parasını ödemekle yükümlüdür.

Kiracı ev sahibiyle kira sözleşmesi yaparken sözleşmede aidatla ilgili olan kurallar kira sözleşmesinde yazmaktadır. Kiracının bu sözleşmeyi kendi rızasıyla okuyup imzalaması bütün sözleşme kurallarına uyacağını ve kabul ettiğini gösterir. Bu yüzden aidatla ilgili olan kendisine düşen parayı vermek zorundadır. Eğer vermezse ev sahibi olarak kiracıya hukuki işlem başlatma yapabilirsiniz.

Ev Sahibi Olarak Aidatını Ödemeyen Kiracıya Ne Yapmanız Gerekiyor?

Apartman ve site içerisinde oturan kiracıların aidatlarını ödemesi mecburidir. Bu mecburiyet kira sözleşmesinde yazılıdır. Siz ev sahibi iseniz ve kiracınız apartmanda evinizde oturuyorsa ve aidatı ödemiyorsa site yönetimi bu aidatı sizden talep eder. Sizde vermek zorunda kalırsınız. Tabii vermiş olduğunuz parayı kiracıdan nasıl alacağınız size kalmış bir durum. Siz kiracının yerine aidat parasını ödediğinizde kiracıdan bu parayı almak için neler yapacağınız yazacağız.

  • Noterden kiracıya ihtarname çekebilirsiniz.
  • Eğer kiracı bu ihtarnameyi önemsemiyorsa ve paranızı vermeme de diretiyorsa ikinci defa ihtarname çekerek devletin yasal memuru ile kiracının kapısına dayanabilirsiniz.

Bu ihtarnameyi çektikten sonra elinizde ispat olarak kira sözleşmeniz size haklı durumda gösterecektir. Hapis cezasına kadar gidebilen bu durum karşısında kiracı aidatı vermek zorunda kalacaktır. Aksi halde ihtarnameye uymadığı için hakkında hukuki işlem başlatılır.

Kiracı Aidatı Ödemek Zorunda mıdır?

Aidat ortak olarak kullanılan hizmetlerin olduğu yerde bulunan ve herkesi belli bir miktar vermesi gereken paradır. Aidatı kiracı vermek zorundadır. Çünkü kira sözleşmesi yaparken aidatı ödeyeceğine taahhüt ederek imzayı atıp kira sözleşmesini kabul etmektedir. Bu yüzden aidatı ödemeyen kiracıya ev sahibi hukuki işlem başlatabilir. Ev sahibinin buna hakkı vardır.

Kiracının Aidatı Ödemesinin Mecbur Olduğunu Gösteren Kanuni Madde

Kiracının yaşamış olduğu apartman veya sitedeki aidatı ödeme zorunluluğu kanunun maddesiyle sabit bir şekilde bellidir. Bu maddeyi sözleşme yaparken kabul ettiği halde aidatı ödemiyorsa suç işlemiş olmaktadır. Ev sahibinin kiracı hakkında dava açma hakkı bulunuyor. Ev sahibinin kiracıyla kira sözleşmesi yaparken kira sözleşmesinde yazan 20 inci madde bu durumu aleni bir şekilde belli ediyor.

Kira Sözleşmesinin Aidatla İlgili 20 inci Maddesinin Detayı

Kiracının ev sahibiyle yapmış olduğu kira sözleşmesinin 20 inci maddesi gereğince uyması gereken kurallar bulunuyor. Bu kuralların aidatla ilgili hususunda detaylı bir şekilde bilgi vermek istiyoruz.

  • Kiracı kiralamış olduğu evin sözleşmede yazan maddeler gereğince ev üzerinde bazı haklara sahip oluyor.
  • Bu haklara sahip olduğu gibi bazı sorumluluklar altına giriyor.
  • Bu sorumlulukların içerisinde bulunan bazı ödemeler bulunuyor.
  • Bu ödemelerin içerisinde sitenin veya apartmanın ortak alanını temizliği, çöp hizmeti ve günlük hizmetler karşılığında belli bir aidatı ödemesidir.
  • Bu aidatın rakamı site veya apartman tarafından belirlenerek oturan kiracıya söyleniyor.

Kira sözleşmesini okuyarak kabul eden ve imzalayan kiracı 20 inci madde gereği aidat parasını ödemekle mükellef hale geliyor. Aidatını bilerek ödemediği takdirde hukuken suçlu sayılıyor. Bu durum karşısında ise ev sahibi hukuki işlemler için kiracı hakkında dava açma yetkisine sahip oluyor.

Aidatı Ödemeyen Kiracıya Hukuki Ceza

Hukuki olarak aidatı ödemediği için kendisine dava açılan kiracı yüksek rakamlarda tazminat ödemeye zorunlu tutulur. Ödemekte ısrar ederse hapis cezasına kadar ceza alır.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Ayrıntılı bilgi almak için bizi arayabilirsiniz: 0505 949 36 27