İsmet Kaptan Mah. Sezer Doğan Sok. Konak / İzmir
tr

Çekişmeli ve Anlaşmalı Boşanma Davaları Arasındaki Farklar

22.01.2020
654

Öncelikle Medeni Kanunca belirlenmiş olan belli başlı boşanma sebepleri bulunmaktadır. Bunlar zina, karşı tarafın hayatına müdahale, kötü davranışlar, suç işlemek, akıl rahatsızlığı ve evliliğin sürdürülemeyecek boyuta gelmesi gibi sebeplerdir. Dolayısıyla insanlar bu süreçte hangi durumdan dolayı mahkemeye intikal ettiyse bunu bizzat belirtmelidir. Ardından avukat tutma işlemleri başlatılarak, hukuka uygun bir şekilde süreç devam eder. Bu süreç içerisinde eşler anlaşmalı şekilde mi, yoksa çekişmeli bir şekilde mi boşanacakları kararlaştırılır. Çünkü bu seçim, mahkemede yargılamanı sürecini etkileyecektir. Her ne kadar anlaşmalı bir boşanmaya karar verilse de, bazen ortaya çıkan velayet ya da mal varlığı durumları söz konusu olmasından dolayı eşler fikirlerini değiştirmektedir. Böylece boşanma durumu anlaşmalı boşanmadan çekişmeli boşanmaya dönmektedir. Dolayısıyla akıllara, çekişmeli ve anlaşmalı boşanma davaları arasındaki farklar nelerdir sorusunu getirmektedir. Tüm Detaylarıyla bahsedelim.

Anlaşmalı Boşanmak ve Mahkeme Süreci

Öncelikle Medeni Kanunu’nda anlaşma boşanmak için bazı şartlar bulunmaktadır. Bu durum 116. Maddenin 3. Fıkrasında hüküm almıştır. Anlaşmalı boşanmak için şartlar;

  • Eşlerin evliliği en az net 1 yıl sürmüş olmalıdır.
  • Boşanan eşler, tamamen bir anlaşma protokolü düzenleyerek mahkemeye intikal etmek zorundadır.
  • Eşler tarafından hazırlanan anlaşma protokolünde tarafların velayet, konut, nafaka, eş eşyaları gibi tüm konularda anlaştıklarını açık bir şekilde ifade etmeleri gerekmektedir. Bunun sebebi ise, yargılama sırasında hâkim, özellikle bu protokole dikkat edecektir.

Ardından duruşma sırasında hâkim 2 tarafı da adaletli bir şekilde dinler. Yani her ne kadar protokol yapılsa da, taraflar açık bir dilde hâkime anlaşmalı şekilde boşanmak istediklerini göstermek zorundadır.

Çekişmeli Boşanmak ve Mahkeme Süreci

Çekişmeli boşanma da, doğal olarak boşanma sürecinde hiçbir konuda anlaşamamak demektir. Yukarı belirtilen hususların hiçbirinde anlaşılmaya gidilmezse, çiftler uzun süre boyunca yargılanma gününü bekleyecektir.

Özellikle günümüzde güncel boşanma davalarına bakıldığında anlaşılamayan en popüler sorun, çocukların velayet konularıdır. Boşanmak isteyen tüm çiftler karışıklı olarak bu velayeti talep ederler.

Ancak sadece talep etmek yeterli değildir. Çocuğun yaşam standartları göz önüne alınarak ve geleceği düşünülerek, doğru tarafa çocuğun velayeti verilir. Bunun gibi popüler olan bir diğer sorun ise, mal paylaşımı ve nafaka gibi durumlardır.

Genel olarak eşler birbirlerinden orantısız mal varlığı talep etmektedir. Dolayısıyla bu durum çekişmeli bir boşanma sürecine gitmektedir. Bu durum da yargılanma süresi uzamaktadır. Bu tarz boşanmalar diğer boşanma gibi tek celsede olamaz. Hatta duruşma birkaç kez daha yapılabilir. Tabii avukatlar bu süreç boyunca farklı türden konuları takip ederler.

Çekişmeli Boşanmada Hakim Tarafından Nasıl Önlemler Alınabilir?

Şöyle ki, boşanma davası süreci başladıktan sonra hakim dava sürecinde, tüm olumsuz durumlar için geçici bir önem almak zorundadır. Geçici önem olarak eşlerin barınmasını, müşterek çocukların eğitimi, masraflar ve nafakalar gibi konular yer almaktadır. En önemli konulardan birisi olan eşler arası şiddet durumu ise, 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanunu ile tedbir alınmaktadır.

Boşanma Davası

Boşanma kararını vermeden önce mutlaka iyice düşünülmelidir. Evlilik kadar boşanma süreci de hayatınızı bir o kadar etkileyecektir. Boşanma süreci, ortaya çıkabilecek tüm olumsuzlukları beraberinde getirebilir. Bu yüzden hayatınızın geri kalan kısmı için, mutlaka kurallara uyulmalıdır. Bu tarz işlemler için öncesinde mutlaka avukat tutmak ve bilgi tedarik etmek oldukça önemlidir. Ayrıca anlaşmalı bir şekilde boşanma süreci geçirebilirseniz, işin takibini sağlamanız daha kolay ve daha rahat olacaktır.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Ayrıntılı bilgi almak için bizi arayabilirsiniz: 0505 949 36 27